AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
3.6.2019

V Ostravě dojde k dalšímu omezení hazardu

OSTRAVA

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. Za dvacet devět měsíců od jejího spuštění se podařilo snížit počet automatů a „výherních“ hracích přístrojů o dvě třetiny - z celkového počtu 3102 zařízení z roku 2015 na aktuálních 704 přístrojů. K další regulaci v Ostravě dojde od 1. července letošního roku.

Na území celého města budou povoleny pouze živé hry - ruleta a karetní hry v kasinech. Provoz automatů bude postupně ukončen podle termínů schválených ministerstvem financí nebo obecním úřadem, který povolení k umístění hazardní hry vydal podle nového zákona. Dosud je na území města 42 míst, kde mohou být automaty podle platné vyhlášky provozovány.

„Po částečné regulaci, která začala platit na začátku roku 2017, přistoupíme k úplnému zákazu provozu automatů, a to na území celého města. Vyhláška, kterou zastupitelé schválili před čtyřmi lety v říjnu, byla připravena na základě vyjádření jednotlivých obvodů a v rámci města se velmi lišila. Od úplného zákazu, přes povolení kasin až po schválené výherní hrací přístroje. Teď budou podmínky jednotné pro celé město. Provoz všech přístrojů na celém území Ostravy bude ukončen nejpozději do tří let,“ řekl k tématu náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek.

Jen v Ostravě hráči v roce 2017 pozbyli téměř miliardu korun, průměrná měsíční prohra na jednu osobu činila 46 tisíc korun na jednom automatu. Ze zpráv Národního monitorovacího střediska vyplývá, že více než polovina patologických hráčů pochází z největších měst v České republice. U dvou třetin hráčů je hlavní hazardní hrou, vedoucí k patologickému hráčství právě hra na automatech v kamenných hernách, kvůli snadné dostupnosti a vidině vysokých výher. Počet zadlužených hráčů v roce 2017 byl 89 %. V Ostravě se týkala exekuce celkem 14,38 % osob. Podíl závislých osob v exekuci na území celé republiky přitom ve stejném období činil v průměru pouze 9,7 %.

Jsme si vědomi toho, že rodiny jsou rušením heren lépe chráněny před patologickými jevy a zatímco jim vloni zůstalo v domácích pokladnách o stovky milionů korun více, od poloviny letošního roku to bude postupně ještě lepší. Zákaz provozování automatů povede také k poklesu míry zadluženosti na území města. Jsem přesvědčen o tom, že se zvýší životní úroveň obyvatel města v kategorii s měsíčním příjmem od 13 do 18 tisíc, která patří k nejohroženějším skupinám v oblasti patologického hráčství,“ doplnil náměstek primátora Martin Štěpánek.

V rozpočtu města jsou výnosy z hazardu zapojovány ke krytí účelových dotací v oblasti kultury, školství, sportu a sociálních věcí.

„Podle průzkumů připadá v České republice 5,4 automatu na 1000 obyvatel. V Ostravě jsou to v současné době 3 automaty na 1000 obyvatel. Jejich počet se postupně snižuje, zatím ale nekončíme.  Počet přístrojů se do konce letošního roku sníží o další třetinu a do tří let automaty v Ostravě spočítáme na prstech ruky,“ dodává náměstek primátora Martin Štěpánek.

Hazard má devastující dopad na rodiny. V závislosti na hře si gambleři peníze obstarávají závažnými trestnými činy. Čím dál častěji se setkáváme se závislostí na hazardu i u malých dětí, které jsou navíc ohroženy alkoholem a drogami. Se závislými klienty na hře pracují v Ostravě čtyři nestátní neziskové organizace a zdravotnická zařízení.

Autor / zdroj: Andrea Vojkovská

Doporučujeme

Stěhování - Autodoprava

Autodoprava-Iveco skříň hydraulické čelo. Veškeré stěhovací služby, včetně klavírů, trezorů, rozvozy, vynášky, montáž nábytku, likvidace pozůstalostí. Zručnost, kvalita, praxe zaručena. Tel.: 602 551 460, PavelMartus@seznam.cz, www.martus.cz.

Rekomal interiéry - Malby, nátěry, rekonstrukce bytových a nebytových prostor

Profesionální rekonstrukce koupelen, bytu a domů. Malířské a natěračské práce. Sádrokartony příčky, stropy, půdní vestavby. Celoplošné stěrkování stěn. Oblady, dlažby a zednické páce. Nátěry a opravy fasád. www.rekonstrukce-rekomal.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Tři mladí výři ze Zoo Ostrava byli vypuštěni do přírody

Ostravská zoologická zahrada je dlouhodobě zapojena do ochrany ohrožených druhů naší přírody. Od roku 1995 bezplatně poskytla více než 600 v zoo odcho

Post

Moje máma řídí tramvaj

Dopravní podnik Ostrava podpoří rodiny s dětmi. Nově vytvořil celkem 15 zcela nových pracovních pozic řidiče/řidičky tramvaje na částečný úvazek, a to

Post

Architektonická soutěž na nový parkovací dům má svého vítěze

Další architektonická soutěž, kterou v posledních třech letech vyhlásilo město Ostrava, má svého vítěze. Nový parkovací dům poblíž Domu kultury Ostrav

PARTNEŘI

www.rekomal.cz www.martus.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA