KULTURA / Vánoce

Popis: Věž Nové radnice v centru Ostravy.
Věž Nové radnice v centru Ostravy.
Autor / zdroj: Andrea Vojkovská
25.11.2019

Vánoční výzdoba v Ostravě se rozsvítí už v sobotu, náměstí ozdobí 3 kilometry světelných řetězů a 26 tisíc diod

OSTRAVA

Sváteční výzdoba a vánoční strom se na Prokešově náměstí rozzáří v sobotu 30. listopadu v 18 hodin. Společným zacinkáním na zvonky ji rozsvítí návštěvníci s ostravským primátorem Tomášem Macurou. Město připravilo v předvečer adventu bohatý program, který u radnice začne již v 16 hodin. Největším lákadlem bude dechberoucí andělská provazochodecká show ve výšce 30 metrů nad hlavami návštěvníků. Zvonky si zájemci vyzvednou ve stánku s Ježíškovou poštou.

Rodiče s dětmi se mohou zúčastnit kreativních dílniček nebo se pobavit při divadelním pohádkovém představení. Také v letošním roce bude v provozu přímo na náměstí Ježíškova pošta, ve které děti mohou poslat svá přání formou korespondenčního lístku do Božího daru. Ofrankovaný korespondenční lístek pro Ježíškovu poštu dostane každé dítě jako malý dárek a k tomu sladkou čokoládovou odměnu. Andělé na chůdách budou rozdávat dětem kouzelná andělská peříčka. Celou atmosféru dokreslí zpěv vánočních koled. Na náměstí si ve stáncích mohou návštěvníci zakoupit vánoční výrobky z chráněných dílen a posilnit se u stánků s horkou čokoládou, punčem, kávou a drobným občerstvením.

Bezmála 3 tisíce metrů světelných řetězů s 25 900 diodami ozdobí o letošních vánočních svátcích a na Nový rok Prokešovo náměstí. Na vánočním stromě bude kromě světelných řetězů také 250 stříbrných a modrých koulí a na budově radnice se rozzáří dvanáct velkých svítících sněhových vloček. Použita bude LED technologie včetně světelných efektů ´flash´, které vytváří třpytivý efekt.

Dominantou náměstí bude umělý, deset metrů vysoký vánoční strom se světelnou výzdobou a dekorací a na špici s výraznou ozdobou ve tvaru hvězdy.  Kolem stromu bude ozdobná ohrádka, která bude omezovat přímý fyzický kontakt a bude tak strom alespoň částečně chránit před vandaly.

Umělý strom využívá město již od roku 2007. Do té doby býval menší živý stromek na balkóně radnice. Ovšem nazdobený strom je hlavním symbolem Vánoc, takže větší exemplář před monumentální radnicí je příhodnější. Město se zároveň chová ekologicky a nechce, aby kvůli výzdobě musel někde padnout vzrostlý jehličnan.

Další výzdoba se bude instalovat na hlavní průčelí budovy radnice včetně zábradlí balkónu, čela atiky, nadstřešení pravého a levého vchodu a ochozu paty věže, a dále bude umístěna na šesti stožárech veřejného osvětlení a na deseti stromech.

Výzdobu opět po dvou letech vybrali hlasováním na internetu obyvatelé města z devíti anonymních návrhů. Z celkových 4251 hlasů získal vítězný návrh firmy Blachere-Illumination CZ ze Zlína celkem 1588 hlasů, to je o 238 více, než měla firma na druhém místě. Do hlasování se zapojuje stále více lidí, v minulé anketě dali návrhům 3301 hlasů.

Zapůjčení a instalace nové výzdoby přijde za dva roky, po které se bude využívat, celkem na 1,755 milionu korun. Cena zahrnuje pronájem výzdoby, její montáž a následně demontáž i uskladnění. V tomto zimním období bude Prokešovu náměstí dodávat slavnostní ráz od 30. listopadu do 6. ledna 2020. Za 38 dní spotřebuje 2280 kWh v celkové ceně 7752 korun.

Autor / zdroj: Andrea Vojkovská

DALŠÍ ČLÁNKY

Film Bolest a sláva posbíral sedm cen Goya, v únoru jej uvede festival La Película

V sobotu byly ve španělské Málaze vyhlášeny po čtyřiatřicáté výroční filmové ceny Goya. Jednoznačného vítěze ověnčeného těmito prestižními cenami nabí

Fakultní nemocnice Ostrava ocenila své zaměstnance

Kongresový sál Clarion Congress Hotelu Ostrava patřil večer 23. ledna zaměstnancům Fakultní nemocnice Ostrava. V tradiční anketě ZAMĚSTNANEC ROKU byli

Oční centrum AGEL uvedlo do provozu nejmodernější OCT přístroj s unikátním angio modulem

Jako vůbec první v Ostravě uvedlo vítkovické Oční centrum AGEL do provozu jeden z nejmodernějších OCT přístrojů, který je vybaven unikátním angio modu

DNES SE STALO

HISTORIE27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM