KULTURA / Vánoce

Popis: Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
Autor / zdroj: Jan Smekal
27.11.2019

Adventní čas v centru Ostravy startuje 29. listopadu

OSTRAVA

V pátek 29. listopadu 2019 v 10 hodin se otevřou stánky v rámci vánočních trhů na Masarykově a Jiráskově náměstí v Ostravě. Otevřeny budou denně od 10 do 20 hodin a potrvají do pondělí 23. prosince. V neděli 1. prosince v 17 hodin bude slavnostně rozsvícen vánoční strom. Vánoční strom bude letos opět umělý s nově rekonstruovanými větvičkami, díky kterým bude vypadat živěji a přirozeněji.

Radnice připravila spolu s Technickými službami Moravské Ostravy a Přívozu pro letošní rok spoustu novinek v osvětlení:

  • nově bude osvětlen přednádražní prostor hlavního nádraží světelnými rampouchy,
  • nově bude osvětlený strom na náměstí Dr. E. Beneše interaktivním zařízením, které bude na tleskání nebo zpívání měnit barvy,
  • v Husově sadu bude umístěna originální vstupní brána osvětlená led světly s vnějšími rozměry v. 520/š. 835,
  • na Masarykově náměstí budou nově osvětleny stromy led diodami,
  • na ulici Umělecká bude nově umístěna světelná fontána,
  • nově jsou pořízeny i půlměsíce, které jsou samonosné a budou umístěny na náměstí Dr. E. Beneše a budou vyvolávat efekt „tunelu“. Půlměsíce budou rozmístěny střídavě (asymetricky) proti sobě a mají okolo tří metrů.

Letos jsme osvětlili nejen samotné centrum, ale také hlavní nádraží v Přívoze, které je vstupní branou do Ostravy,“ říká starostka Zuzana Ožanová. „Chceme, aby kouzlo vánoc dýchlo na návštěvníky ihned poté, co vkročí do našeho města,“ dodává. Osvětlení v ulicích a na náměstích bude rozsvíceno ve čtvrtek 28. listopadu.

Ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání (CKV), příspěvkovou organizací Moravské Ostravy a Přívozu, je připraven bohatý doprovodný program.

Letos jsme se zaměřili v programu hlavně na vystoupení dětí. A děti, to jsou emoce. Není nic krásnějšího, než když vidíte na dětech jejich rozzářené oči a úsměvy na tvářích,“ říká ředitelka CKV Pavla Filáková. „V letošním roce jsme poskytli maximální prostor dětem z mateřských a základních škol z celého Moravskoslezského kraje, ale i různých dětských souborů a sborů. Ze strany škol byla tato možnost velmi vítána,“ dodává starostka Zuzana Ožanová.

Celkem vystoupí 15 seskupení. Přijedou za námi např. pěvecký sbor Cvrčci ze Starého Jičína, pěvecký sbor z Nového Jičína, Raškovic nebo Krnova. Nebudou chybět ale ani známí umělci. Těšit se můžeme na kapelu Legendy se vrací. V neděli 1. prosince vystoupí Martin Chodúr společně s Gospelem.

V pondělí 2. prosince připravila velkou show hudební televizní stanice Óčko se svým pořadem ÓČKO TOUR VÁNOCE 2019. Od 15 do 20 hodin vystoupí Martin Harich s kapelou, skupina Nebe a O5 a Radeček. Celou show bude moderovat Vojtěch Drahokoupil.

Ve čtvrtek 5. prosince proběhne mikulášská a jako hvězda večera vystoupí v 18:30 Adam Mišík. Po koncertě se uskuteční jeho autogramiáda. Se svými koncerty návštěvníky potěší i David Deyl, Ilona Csáková, Děda Mládek Illegal Band nebo skupina Slza. Závěrečný den bude patřit Heidi Janků s kapelou. Chybět nebude ani tradiční kluziště, které i letos instaluje společnost Sareza, s.r.o.

Připraven je i velmi bohatý sortiment, který budou obchodníci ve zhruba sedmi desítkách stánků na Masarykově a Jiráskově náměstí nabízet. Z občerstvení se návštěvníci mohou těšit na výrobky z pštrosího masa: hotdogy, polévky, burgery, pštrosí masné produkty. Na své si přijdou milovníci trdelníků, chybět nebude potulná pekárna s jejich světoznámými chlebovými plackami plněné různými náplněmi, uzeninové a zvěřinové speciality. Na Jiráskově náměstí si můžeme pochutnat na gruzínských specialitách (plněné pirožky, závitky). K dostání budou bramborové placky, ručně nakládané sýry, sýry v nálevech, zabijačkové speciality, halušky. Návštěvníci se ohřejí vánočním punčem, svařeným vínem, medovinou apod.

Mnoho lidí vyrazí na tradiční trhy i pro originální dárky. K dostání budou korálky, náramky, koupelnové soli, dárkové sady, vánoční čaje, bylinné sirupy, jmelí, chvojí a vánoční dekorace, pletené šály, čepice, ručně malovaný porcelán a šité dekorace, foukané ručně malované skleněné vánoční ozdoby, výrobky z kožešiny a kůže z Vysokých Tater, svíčky, svícny, vánoční ubrusy, nahřívací bylinkové polštářky, české ponožky, punčochové zboží.

Na obou náměstích se představí 12 dobových tradičních řemesel s ukázkami práce. Na Masarykově náměstí i tradiční vánoční kolotoč – ruské kolo a malý kolotoč pro děti. Na Jiráskově náměstí budou k vidění živá zvířátka v betlému a děti tam najdou tradiční tvořivé dílny.

Podrobný program a veškeré informace kolem dění jsou k dispozici na stránkách www.ostravskevanoce.cz.

Plakát k akci.

Autor / zdroj: David Račák

DALŠÍ ČLÁNKY

Film Bolest a sláva posbíral sedm cen Goya, v únoru jej uvede festival La Película

V sobotu byly ve španělské Málaze vyhlášeny po čtyřiatřicáté výroční filmové ceny Goya. Jednoznačného vítěze ověnčeného těmito prestižními cenami nabí

Fakultní nemocnice Ostrava ocenila své zaměstnance

Kongresový sál Clarion Congress Hotelu Ostrava patřil večer 23. ledna zaměstnancům Fakultní nemocnice Ostrava. V tradiční anketě ZAMĚSTNANEC ROKU byli

Oční centrum AGEL uvedlo do provozu nejmodernější OCT přístroj s unikátním angio modulem

Jako vůbec první v Ostravě uvedlo vítkovické Oční centrum AGEL do provozu jeden z nejmodernějších OCT přístrojů, který je vybaven unikátním angio modu

DNES SE STALO

HISTORIE27. ledna 1945

byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi.

VESMÍR27. ledna 1967

během simulovaného odpočítávání vypukl na kosmické lodi Apollo 1 požár, při kterém uhořeli 3 astronauté.

POZVÁNKA OBRAZEM