OSTRAVA
Drásavé i dojemné momenty, provokativní názory, silné emotivní zážitky, témata, která hýbou světem, i když se třeba neobjevují na titulních stránkách. To vše nabídne festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Ostrava od 5. do 13. dubna. Na programu má 36 českých a světových snímků a 25 diskuzí s tvůrci filmů a osobnostmi v Minikině, Cineportu, klubu Atlantik a Centru Pant.
„Ostravský Jeden svět je největší filmovým festivalem ve městě. Očekáváme návštěvnost kolem pěti tisíc lidí,“ uvedla festival Kristýna Konczyna, hlavní ostravská organizátorka. Dodala, že „motivem festivalu je letos ´aktualizace systému´, tedy čas na zamyšlení, oproštění se od shonu okolo a soustředění se na důležité věci, které se dějí například ve Venezuele, Sýrii nebo na Ukrajině, ale i v naší bezprostřední blízkosti.“
Zahájení festivalu obstará aktuální téma. Film Nothing is Forgiven (Nic se neodpouští, 5.4., 17:00, Cineport) připomene útok na redakci Charlie Hebdo příběhem jedné z redaktorek. Po filmu bude následovat diskuze se slovenským publicistou a novinářem Michalem Havranem mimo jiné o situaci na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka.
"Letos máme pro naše diváky ještě jednu novinku, a to permanentku, která bude opravňovat k volnému vstupu na libovolná promítání. K zakoupení bude za 350 korun," řekla Kristýna Konczyna. Jednotné vstupné na jednotlivé projekce je 70 korun.
Jeden svět bude i letos pro všechny. V programu jsou připraveny projekce pro neslyšící a nedoslýchavé a pro nevidomé a slabozraké diváky, relaxační projekce pro lidi s mentálním postižením a také promítání pro rodiče s dětmi.
Na festivalu zavoní také mezinárodní pochoutky připravené rodilými kuchaři, kteří dnes žijí v Ostravě. Dobroty z různých koutů světa lidé ochutnají v sobotu 7. dubna v areálu Hlubina.
Od března bude v Ostravě fungovat síť téměř třiceti kaváren a klubů, tzv. friendly places Jednoho světa. Návštěvníci zde získají jednosvětový program nebo ochutnají speciálně namíchané drinky.
Jeden svět je největší festival s lidskoprávní tematikou na světě. Letos se uskuteční jubilejní 20. ročník. Festival pořádá Člověk v tísni, jeho hlavní část proběhne v Praze 5.-14. března. Poté se přesouvá do 36 měst po celé ČR. Ostravskou část organizuje Kulturní spolek Jeden svět Ostrava.
Program festivalu naleznete na www.jedensvet.cz/ostrava.
Jeden svět Ostrava ve zkratce
9 festivalových dnů
36 dokumentárních filmů z celého světa
48 promítání
25 debat s tvůrci filmů a osobnostmi
29 friendly places
Co si nenechat ujít? Filmy Jednoho světa Ostrava na doporučení organizátorů
Nothing is Forgiven / Nic se neodpouští / Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgie, Francie, Maroko / 2017 / 61 min.
Zineb odešla za svobodou vyjadřování do pařížské redakce časopisu Charlie Hebdo. Snímek sleduje klíčové období (2011-2016) jejího života, kdy Zineb navzdory ztrátě iluze o bezpečí uprostřed západní společnosti neslevuje ze svého odhodlání bojovat proti fanatismu.
Becoming Who I Was / Stát se tím, kým jsem byl / Chang-yong Moon, Jin Jeon / Jižní Korea / 2016 / 95 min.
Pětiletý Padma Angdu není obyčejný chlapec. Byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Pod ochranu jej vezme starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. Časosběrný dokument zasazený do panoramat indického Himálaje ukazuje i na silné pouto Tibeťanů v indickém exilu k dávno ztracenému domovu.
Nerodič / Non-Parent / Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.
Mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést? Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.
The Last Animals / Poslední svého druhu / Kate Brooks / USA, UK / 2017 / 92 min.
Ilegální obchod přivedl některé druhy na okraj vyhynutí. Důvodem je vysoká poptávka po slonovině a rohovině. Válečná fotoreportérka Kate Brooks obrátila svůj zájem od odkrývání zločinů páchaných na lidech k zachycení systematického vyvražďování zvířat. A zavítala při tom i do českého Dvora Králové.
This is Congo / Tohle je Kongo / Daniel McCabe / Kanada, Kongo, Katar, Qatar, USA / 2017 / 91 min.
Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost. Fotoreportér
Daniel McCabe Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině a rozhodl se zcela bez filtru vyprávět
nezjednodušený příběh této země.
Over the Limit / Za hranicemi možností / Marta Prus / Finsko, Německo, Polsko / 2017 / 74 min.
„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší dvacetiletá moderní gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál?