OSTRAVA
Jaro nabírá na síle a návštěvníci Zoo Ostrava mohou plnými doušky nasávat jarní atmosféru Velkého ostravského lesa, který se postupně probouzí ze zimního spánku.
Za doprovodu ptačího zpěvu se na stromech a keřích začínají objevovat první listové pupeny a u raně kvetoucích druhů i pupeny květů. Příkladem takových rostlin v areálu zoo je třeba meruzalka alpská (Ribes alpinum) u výběhu králíků, tavola kalinolistá (Physopcarpus opulifolius) u výběhu jelenů nebo planě rostoucí bez černý (Sambucus nigra), který přirozenou součástí lesního společenství. Na cestách Botanického parku, které jsou po zimě znovu zpřístupněné, jsou vidění i již kvetoucí stromy – dřín obecný (Cornus mas) nebo známé „kočičky“ na vrbě jívě (Salix caprea).
V čerstvě zelenajících se trávnících se začínají se objevovat květy prvních cibulovin, které signalizují skutečný nástup jara a blížících se velikonočních svátků. Mezi prvními se začínají objevovat hlavičky šafránů (Crocus) – cibulovin z čeledi kosatcovitých, které jsou rozšířeny v celé Evropě, hlavně ve Středozemí a také v části Asie. Tato jarní cibulovina, která se nejlépe vyjímá ve skupinách, dorůstá výšky 10 až 15 cm. Květy bývají bílé, modré či žluté barvy, často s bílými pruhy. Některé druhy jsou zařazeny i mezi kriticky ohrožené druhy, do kategorie C1 šafrán bělokvětý (Crocus vernus). Tyto drobné rostliny jsou doplněny chomáči modřenců (Muscari) a také sněženek (Galanthus nivalis). Malými bílými květy známé cibuloviny rostou hlavně v listnatých lesích, zvláště luzích okolo vodních toků. Často jsou také pěstovány a hojně zplaňují. Bývají vysoké 10-20 cm. V Botanickém parku je brzy doplní skupiny různých druhů narcisů (Narcisus), tulipánů (Tulipa) a okrasných česneků (Alium).