OSTRAVA
Mladý samec nandu pampového v ostravské zoologické zahradě, který v loňském roce odchoval 12 mláďat, zasedl na snůšku čítající 30 vajec. Ta snesly celkem tři samice. Kolik mláďat se podaří starostlivému otci nakonec odchovat?
U nandu pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec. Ten se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Snůšku samec inkubuje 35-40 dní. Následně pak o mláďata pečuje do stáří asi šesti měsíců. Vodí je a střeží, potravu si od prvních dní obstarávají mláďata sama. Ostravský samec určitě neodchová tři desítky potomků. Vzhledem k tomu, že nemá šanci tak početnou snůšku obsednout a vejce rovnoměrně inkubovat, provedli chovatelé tento týden kontrolu a z hnízda vyřadili neoplozená a příp. zkažená vejce. V současné době tak samec sedí na celkem 18 vejcích.
Nandu pampový (Rhea americana) je nelétavý pták obývající jihoamerické pampy. Je výborným běžcem (běhá rychlostí až 60 km/h). Zakrnělá křídla používá při běhu k udržování rovnováhy, nebo když chce prudce změnit směr, příp. zastavit. Žije v místech s vysokou travní vegetací, ale i na okrajích lesů. Vystupuje až do výšky 2000 m n. m. Mladí nanduové zůstávají ve skupinách až do své pohlavní dospělosti, tedy do věku dvou až tří let. V Červeném seznamu (IUCN Red List) je řazen v kategorii blízko ohrožení (Near Threatened). V jeho domovině je ohrožován zejména lovem pro maso a využíváním travnatých ploch, které obývá, pro zemědělství.