OSTRAVA
Dřevěné uhlí je v letním období poměrně často využívaným zbožím. Napadlo vás, že jeho výroba může způsobovat devastaci původních lesních porostů a také zvířecích obyvatel, kteří v nich žijí? Toto se například děje na Madagaskaru.
Madagaskar je čtvrtým největším ostrovem na světě s unikátní faunou a flórou. Je místem s největším počtem endemických druhů, které se nevyskytují nikde jinde na Zemi! Z přibližně 117 známých savců žijících na Madagaskaru je 90 % endemických. K nim se řadí i lemuři. Po příchodu prvních lidí na Madagaskar bylo mnoho druhů lemurů vyhubeno. Dnes patří téměř většina k ohroženým druhům.
Hlavní příčinou ohrožení nejen lemurů, ale i dalších původních živočichů a rostlin na Madagaskaru je ničení jejich přirozeného prostředí. Lidé přeměňují krajinu na zemědělskou půdu, na níž pěstují nejrůznější plodiny, využívají rozsáhlé plochy jako pastviny pro dobytek… Problémem je i pytláctví a zavlečení nepůvodních druhů.
Jak tedy souvisí dřevěné uhlí s ochranou resp. ohrožením lemurů? Jednou z příčin ničení původních lesů na Madagaskaru je výroba dřevěného uhlí, které obyvatelé Madagaskaru využívají jako zdroj tepla a také na vaření. Tak dochází k rozsáhlé devastaci lesních porostů, které jsou domovem celé řady unikátních živočišných a rostlinných druhů, včetně vzácných lemurů. Na tuto problematiku nově upozorňují návštěvníky ostravské zoo pytle s dřevěným uhlím, které jsou umístěny, kde jinde, než v průchozí expozici Ráj lemurů (viz video).
Zoo Ostrava je dlouhodobě zapojena do mezinárodních ochranářských projektů, které probíhají jak v zoologických zahradách (ex situ), tak i přímo v oblastech původního výskytu lemurů (in situ). Podporuje např. aktivity, které přímo na Madagaskaru usilují o ochranu lemurů, jejichž cílem je ochrana území, na němž lemuři žijí, výstavba škol, vzdělávání a práce s místními komunitami, šetrnější zemědělství, instalace studní a také zalesňování.
Na záchraně madagaskarských lemurů se od roku 2016 podílejí i všichni návštěvníci ostravské zoo, a to prostřednictvím programu Koruna ze vstupu. To znamená, že ze vstupu každého návštěvníka Zoo Ostrava putuje 1 koruna na speciální účet, který je čerpán výhradně na podporu projektů věnujících se záchraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě. Záchraně křehké přírody Madagaskaru se věnuje projekt Sahamalaza.
A kdo by se chtěl zapojit a přiložit ruku, resp. nohu k dílu ještě více, může se příští týden ve čtvrtek, tj. 30. srpna, zúčastnit třetího ročníku charitativního běhu v areálu zoo, jehož výtěžek tentokrát podpoří vzácné lemury. Online registrace probíhá do 26. srpna. Poté se lze přihlásit na místě v den konání akce.
Více o běhu v Zoo Ostrava najdete na www.behzooostrava.cz.