Elektrokoloběžky se staly současným městským trendem. Odhaduje se, že v České republice jezdí přes 400 000 elektrických koloběžek. A jak je to s povinným ručením? V současné době povinné ručení elektrokoloběžka mít nemusí. Již brzy by vše mělo být ale jinak. Elektrokoloběžky se totiž dělí na několik typů. Podle směrnice Evropského parlamentu a Rady budou muset mít povinné ručení od roku 2024 ty elektrokoloběžky, které dosahují rychlost přes 25 kilometrů v hodině.
A k čemu by pojištění mělo sloužit? Povinné ručení elektrokoloběžek má zpřehlednit vyplácení odškodnění. Například pokud jezdec na elektrokoloběžce způsobí nehodu, dostane poškozený pojistné plnění z povinného ručení od pojišťovny viníka.
Viník musí hradit škody, jež se mohou vyšplhat až do výše miliónu korun, i v současnosti. Vymáhání úhrady na viníkovi je však nyní komplikovanější. Poškozený musí po viníkovi vymáhat částku sám. Někdy se tak může i stát, že viník nebude mít dostatek peněz na její pokrytí. Povinné ručení má tento nedostatek vyřešit.
Podle pravidel provozu je elektokoloběžka ve stejné kategorii jako kolo. Jde tedy z pohledu zákona o řidiče nemotorového vozidla. Legislativa tedy stanovuje maximální výkon 250 W a omezení rychlosti na 25 kilometrů v hodině. Má povolení jet v jízdním pruhu po cyklisty, stezce pro cyklisty, smíšené pro chodce a cyklisty a na silnici při pravém okraji. Nesmí ale jezdit po chodníku a ani přejíždět po přechodu pro chodce.
V případě, že elektokoloběžka dosahuje vyššího výkonu než 250 W a vyšší rychlosti než 25 kilometrů za hodinu, je považována za moped, tedy motorové vozidlo. Řidič by měl mít v tom případě nejen platné řidičské oprávnění, ale i homologaci STK, registrační značku a povinné ručení. Nesmí samozřejmě zapomenout ani na helmu se štítem nebo potřebné brýle.